"چهارمین سمینار" نسل آینده مرکز ارتباط

هفتم دی ماه در ساختمان مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس توسط شرکت سفیر آبی آرام برگزار شد

چهارمین سمینار "نسل آینده مرکز ارتباط" هفتم دی ماه در ساختمان مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس توسط شرکت سفیر آبی آرام برگزاری شد.

«تحول در ارائه خدمات به مشتریان»، «مرکز تماس مرده است، زنده‌باد مرکز تجربه»، «حرکت از مرکز هزینه به مرکز فرصت‌ها»، «از سلف‌سرویس به سلفی سرویس»، «معرفی سوپر کارشناسان آینده»، «ارتباط خود را تا کجا می‌توانیم گسترش دهیم؟» و «با این حجم اطلاعات مختلف و پراکنده چه کنیم؟» از محورهای اصلی این سمینار است.

 محمدرضا ده‌بزرگی استاد دانشگاه و مدرس و محقق در زمینه بیگ دیتا و مولف کتاب شبکه‌های سلولی به‌عنوان اولین سخنران رویداد درباره نقش بزرگ داده در مدیریت مراکز ارتباط صحبت کرد.

ده‌بزرگی در صحبت‌هایش بیگ دیتا را با ۴ شاخصه اصلی volume (حجم)، velocity (سرعت)، variety (تنوع) و veracity (درستی و صحت) معرفی کرد.

 

به گفته ده‌بزرگی مشکلی که سازمان‌های ما دارند ارتباط میان دارندگان دیتا، CRM  و کسب‌وکارها است. از طرف دیگر تحلیلگران دیتای ما هم دچار مشکل هستند.

وی در پایان گفت: ما نیاز به action داریم. برای رسیدن به این مرحله نیاز به دانش داریم. برای کسب دانش هم نیاز به اطلاعات داریم و در نهایت این اطلاعات را می‌توانیم از تحلیل صحیح دیتاهای درست به دست بیاوریم.

 

سودابه زارع به‌عنوان سخنران دوم درباره تئوری انگیزشی نسل Z در مراکز ارتباط، چالش‌ها و راهکارها، صحبت‌هایش را با معرفی ویژگی‌های نسل Z به‌عنوان کارمند در سازمان‌ها آغاز کرد. زارع در ادامه صحبت‌هایش و توضیح و معرفی ویژگی‌های نسل Z گفت که ویژگی‌های این نسل باعث شده نرخ ترک کار کارکنان این نسل در مراکز ارتباط بیشتر شود و به دلیل استرس‌گریزی این نسل، تمایل بیشتری به ترک چنین محیط کاری دارند.

در ادامه رهنما کارشناس MBA شرکت ایده پردازان بین‌المللی فردا به عنوان سخنران بعدی در ارائه‌اش مرکز تماس را به‌عنوان ضریه‌گیر سازمان معرفی کرد که می‌تواند عامل جذب مشتری و یا دفع و نفرت آنها از سازمان شوند‌. او ویژگی مراکز ارتباط در آینده نزدیک را اینطور توصیف کرد:

یکپارچه‌سازی مراکز ارتباط، تخصص‌گرایی، تجزیه‌وتحلیل مکالمات، رویکرد محل کار منعطف، وفاداری سازمانی و انقلاب معیارهای ارزیابی.

در بخش دوم رویداد ‌نسل آینده مرکز ارتباط، از نخستین کتاب حوزه مدیریت مراکز ارتباط با عنوان "مدیریت نسل آینده مراکز ارتباط" با حضورجناب آقای احمد مرآت‌نیا رئیس هیت مدیره وآقای علیرضا حسین‌نژاد مدیرعامل محترم شرکت سفیر آبی آرام رونمایی شد. نویسنده این کتاب برد کلیولند و مترجم آن محمدعلی قنادیان است. این کتاب، کتاب مرجعی است که در همه قسمت‌های مرکز تماس می‌تواند داده‌های بسیار خوبی در اختیار افراد قرار دهد.

پس از رونمایی از کتاب، ویدیویی از نویسنده آن برد کلیلوند هم پخش شد که او ضمن ابراز خوشحالی از اینکه کتاب برای اولین باز به زبان فارسی ترجمه شده است، اظهار امیدواری کرد که بتواند روزی از نزدیک با مخاطبین کتاب در ایران ملاقات داشته باشد.

این کتاب برای فروش در اختیار خیریه یاوری قرار گرفته است و قرار است که هزینه‌های حاصل از خرید کتاب صرفه مدرسه‌سازی شود.

پس از صحبت‌های کلیلوند، خشایار جهانیان مدس و مشاور در زمینه مدیریت مهندسی دانش و مدیرعامل شرکت اینوتکس ایران، سخنرانی‌اش را درباره یادگیری ماشینی برای بهبود تجربه مشتری در مراکز تماس ارائه کرد.

به گفته جهانیان، تا سال ۲۰۲۰، ۸۵ درصد مکالمات با مشتری بدون حضور عامل انسانی انجام خواهد شد و همچنین به انواع یادگیری‌های ماشینی و کاربردهای آن در مراکز تماس اشاره کرد که می‌تواند در سه بخش پشتیبانی از تصمیم، زبان طبیعی و شخصی‌سازی مورد استفاده قرار بگیرد.

بخش دوم برنامه هم با سخنرانی محمدعلی قنادیان با موضوع مراکز ارتباط در سال ۲۰۲۵ برگزار شد. صحبت‌های قنادیان با توصیف سیر تحول خدمات مراکز ارتباط به مشتریان شروع شد که از ضروری و مطلوب باید به سطح هیجان‌انگیز برسد و اینکه باید برای مشتری غافلگیری داشته باشیم.به گفته قنادیان خدمات سطح مطلوب در ۲۰۲۵ به سطح خدمات ضروری و یا همان صفر تقلیل پیدا می‌کند و مشتری وفادار به شکلی که الان وجود دارد تا ۵ سال آینده وجود نخواهد داشت چراکه مشتری به دنبال حس جدید و تمایز است.مترجم اولین کتاب در حوزه مدیریت مراکز ارتباط در سخنرانی‌اش توضیح داد که در مراکز ارتباط ۲۰۲۵ ما دیگر متمرکز نخواهیم بود و به سمت یکپارچگی کانال‌ها و آمنی چنل‌ها می‌رویم. او همچنین به موضوع تشخیص‌دهنده صدا اشاره کرد که به‌عنوان یک از فناوری‌های جدید در مراکز تماس در حال بررسی است.صحبت‌های قنادیان با گرفتن یک سلفی با حاضرین در سالن به پایان رسید و نوبت به صرف ناهار شد. فرصت یک ساعته ناهار فرصت بسیار خوبی بود تا حاضرین خودشان را برای بخش سوم و آخر مراسم آماده کنند و در هوای نه‌چندان زمستانی و نسبتا سرد پارک فناوری نفسی تازه کنند.

قسمت سوم با صحبت‌های ویدیویی نسبتا کوتاه پروفسور مارتین بوگدان درباره جایگاه کلان داده‌ها در مراکز ارتباط شروع شد. بعد از پروفسور بوگدان نوبت به مصطفی امینی استاد و مدرس دانشگاه در زمینه بازاریابی، مدیر کسب‌وکار شرکت ایرانیان نت و مشاور کسب‌وکار دیجیتال بانک انصار شد تا درباره تحولات دیجیتال در مراکز ارتباط صحبت کند.

امینی گفت که تحول دیجیتال یک تحول سازمانی است و مرکز تماس بخشی از این تحول است و تحول دیجیتالی را اینطور تعریف کرد: «تحول دیجیتالی یعنی یک تغییر تدریجی چابک و بنیادین در ارکان سازمانی مبتنی بر فناوری‌های دیجیتالی برهم‌زننده در لایه‌های BO، FO و MO»

به گفته امینی تحول دیجیتالی باید بتواند سه بخش تجربه مشتری، فرایندهای عملیاتی و مدل‌های کسب‌وکار را اصلاح کند.او در صحبت‌هایش به این موضوع اشاره کرد که در تحول دیجیتالی، شأن مراکز تماس راهبردی‌تر می‌شود و همچنین مراکز تماس آینده به‌جای مانور در بستر خدمات، روی تجربیات مشتری مانور خواهند داد.

مراسم اهدای تندیس و تقدیر و قدردانی از شرکت‌هایی که در برگزاری سمینارهای مرکز تماس کمک و همکاری کرده بودند، حسن ختام برنامه بود. این تندیس‌ها توسط حسین‌نژاد، مرآت‌نیا و قنادیان به مهندس خلیلی مدیرعامل شرکت پردازگستر تدبیر، مهندس وحید چقاجردی مدیرعامل شرکت سامانه ارتباط باران، ثمره افشار مدیرعامل شرکت ایده‌پردازان بین‌الملل فردا و مصطفی امینی مدیر کسب‌وکار شرکت ایرانیان نت اهدا شد.

پس از پایان برنامه فرصت خوبی شد تا به سراغ علیرضا حسین‌نژاد مدیرعامل شرکت سفیر آبی آرام برویم. با او درباره تجربه سه سال گذشته برگزاری سمینارهای مرکز تماس و هدفی که شرکت از برگزاری چنین برنامه‌هایی دارد صحبت کردیم. حسین‌نژاد گفت که جرقه چنین فکری از سال ۹۱ یا ۹۲ و با تبدیل شدن شرکت به اولین مرکز تماس مشاع در ایران به ذهنشان رسید و فکر کردند که چه خوب است برای حمایت و ارتقای صنعت، انجمن و یا اتحادیه صنفی داشته باشیم.

اما از آنجایی که نتوانستند با هیچ ارگان دولتی به جمع‌بندی و نتیجه برسند این شد که با همکاری دیگر شرکت‌هایی مانند شرکت سامانه ارتباط فردا و همینطور محمدعلی قنادیان به فکر راه‌اندازی همایشی افتادند تا بتوانند به افزایش سطح کیفی زیرساخت‌های مراکز تماس کمک کنند.

به گفته حسین‌نژاد: «قصد ما از انجام چنین فعالیت‌هایی این است که از منطقه عقب نمانیم و بتوانیم در این حوزه‌ها حرفی برای گفتن داشته باشیم. باید بگویم که شرکت سفیر آبی آرام در حال حاضر مرکز تماس شرکت‌های سامسونگ و هوواوی در ایران است و ما داریم خودمان را با استانداردهای بین‌المللی این شرکت‌ها مطابقت می‌دهیم. هدف ما این است که در سال ۱۴۰۰ بتوانیم در صنعت مراکز تماس، امداد مشتریان و خدمات پس از فروش در سطح منطقه و خاورمیانه حرفی برای گفتن داشته باشیم.»

روژین روزبهانی مدیر بازاریابی فروش سفیر آبی آرام هم با اشاره به اینکه این شرکت در حال حاضر مشاور مرکز تماس و Contact Center شاپرک و PSPهای فن‌آوا کارت و ایران کیش است گفت: «به رسم هر ساله ما کنفرانس‌های سراسری داریم که امروز چهارمین سری این کنفرانس‌ها را برگزار کردیم و سعی کردیم تصویری از Contact Centerهای نسل آینده ارائه دهیم و توانستیم سرویس کلود را در Contact Centerها راه‌اندازی کنیم که همین موضوع می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای شروع قراردادهای جدید با سازمان‌های جدید.»